ביקורת בקונגרס האמריקאי על הגדולות המונעות תחרות

יום א', 2 באוגוסט 2020

לנוכח המאזנים הרוווחים מאד של חברות ההי-טק הגדולות - אפל, אמזון, פייסבוק, גוגל ועוד - בעת שהקטנות סובלות מההאטה הכלכלית בארצת הברית - צפוי עתה מאבק "לחיים ולמוות" בעקבות הביקורת החריפה על הגדולות שהושמעה בשימוע בקונגרס

מהלך השמיעה בקונגרס הסתיים ועתה  מצפים להכרעות לגבי גורל ההאשמות על מניעת תחרות על ידי הגדולות פייסבוק, אמזון, אפל וגוגל.
 
במהלך של "צליה" שש שעות כמעט המנכ"לים של פייסבוק , אמזון , אפל ו- Google הדפו פניות של חברי הקונגרס על השיטות שלהן לאיסוף נתונים חטאי הדיסאינפורמציה ומאמצים כדי לרמוס מתחרים. השאלות הגיעו במהירות ולעיתים בזעם, כשהן מבקרות בחריפות את החברות על עבירותיהן.
 
עתה מארק צוקרברג , ג'ף בזוס , טים קוק ו סונדר פיצ'אי יכולים לנשום לרווחה כי זמנם במושב החם נגמר. אבל וושינגטון עדיין לא סיימה עם המנכ"לים והחברות שלהם. עם הדיון בנושא, העבודה האמיתית של הממשלה - תקנות וחוקים פוטנציאליים - נמצאת במרכז הבמה. 
 
הדיון, שנערך על ידי ועדת המשנה למען ההגבלים העסקיים של בית המשפט, היה חקירה ציבורית חסרת תקדים של מנהיגי ארבע החברות החזקות בעולם. הדרמה הקלה על ידי הפורמט הווירטואלי של השימוע בתוך מגיפת הווירוס הקורוני, אך עדיין היה זה תיאטרון פוליטי מלא חיים. הנציג ג'ים ג'ורדן חקר את המנכ"לים על "ביטול התרבות". הנציג ג'ים סנסנברנר צלה בטעות את צוקרברג על אירוע שקרה בטוויטר. 
עם זאת מעבר למחזה, הרפורמות בחקיקה וחקיקה הן מסובכות מכיוון שאין כדור כסף. כל ארבע החברות מצליחות מאסיבית, אך סוגיות התחרות שהן יוצרות שונות בהרבה. באמצעות תקדים פייסבוק בודקים גורמים רשמיים את רכישות החברה של מתחרים כמו אינסטגרם ו- WhatsApp. עבור אמזון, הנושא הגדול הוא עסק המותג הפרטי של החברה, שמוכר מותגי אמזון של ביגוד, מזון ומוצרי צריכה. אפל נבדקה בגלל "גניבת מידע"  שהיא נוקטת ממפתחי תוכנה בחנות האפליקציות שלה. עבור גוגל ההתמקדות היא בעיקר בדומיננטיות של ענקית החיפוש בפרסום דיגיטלי.
 
אך עתה נראה כי אף חוק, חוק או פעולה יחדיו לא יתקנו את כולם.