לקראת הוזלת מחירים של מונופול הגז

יום א', 10 בינואר 2021

 

סוף סוף סדק לטובה ב"מתווה הגז" השערוריתי  לפיו ממשלת נתניהו הסכימה לפני כעשור להבטיח למונפול הגז מהים מחיר גבוה מהמקובל בשוק.

חברת החשמל ושותפויות הגז המחזיקות במאגרי תמר ולוויתן צפויות לחתום על הסכם למחיר חדש במסגרת כלל ההתקשרויות ביניהן.
 
"כלכליסט" מציין כי  מתחילת השנה מתנהל מו"מ בין הצדדים וכעת הושגה הבנה עקרונית לגבי שלושה חוזים: החוזה הגדול מול שותפות תמר מ-2012, החוזה הקצר מול שותפות לווייתן מ-2019, והחוזה החדש מהשנה שעברה מול שותפות תמר – זה שהוביל להתכתשות עסקית ול"סגירת השיבר" מצד שברון שסירבה לספק גז לחברת החשמל.
 
כידוע תוך ביקורת חריפה חברת החשמל נאלצה לרכוש גז משברון לפי התעריף הגבוה
השנוי במחלוקת של שברון. 
 
ההבנות העקרוניות כוללות הסכמה לפתוח מוקדם ככל שניתן את החוזה עם תמר משנת 2012 ולא לחכות לקיץ, שהוא המועד שבו חברת החשמל אמורה לקבל הנחה של 25%. כמו כן יש הבנה עקרונית בין הצדדים שלפיה המחיר החדש יגלם הנחה מלאה, כלומר כ-25%. המשמעות היא שהמחיר שתשלם חברת החשמל עבור הגז יהיה כ-4.8 דולר ליחידת חום (MMBTU), לעומת כ-6.4 דולר כיום.
 
יצוין כי מחיר זה עדיין גבוה מהמקובל בשווקי המערב.
את ההנחה ירגישו צרכני החשמל בינואר 2022 במועד השנתי של עדכון תעריפי החשמל. בחברת החשמל מצפים שהמחיר החדש ייכנס לתוקף מוקדם ככל האפשר, ואם הצדדים לא יספיקו לסכם הכל במהלך ינואר אז לכל המאוחר בפברואר?מרץ 2021, כלומר 4?6 חודשים לפני המועד שנקבע בחוזה (יולי 2021).,
 
בחברת תמר עמוסת השותפים  עוד לא סגרו את כל הקצוות בין השותפים. עיקר החשש של חלק מששת השותפות בתמר הוא שאם המחיר יירד לרף התחתון, חברת החשמל לא תרכוש גז ממאגר לווייתן שבו שותפים דלק קידוחים (45%), שברון (40%) ורציו (15%).
 
נודע  כי מי שעודדה את שותפויות הגז לבוא לקראת חברת החשמל ולהטיב עמה את תנאי החוזים היתה ענקית האנרגיה שברון הטוןענת שהיא "תורמת לאיכות הסביבה".