הישג טכנולוגי בשירות אחת המערות המעוטרות החשובות ביותר

יום א', 25 ביולי 2021
נראה כי  הכלי "מציאות מדומה" תופס תאוצה והופך לכלי חיוני בהסברה, הדרכה, תכנון ועוד.
 
על רקע פתיחת מרכזי התרבות מחדש בצרפת, דאסו סיסטמס, מוזיאון המונומנטים בצרפת ו-המנהל האזורי לענייני תרבות בחבל נובל אקוויטנה בצרפת (או בקצרה DRAC), מפעילים חוויית מציאות מדומה חדשה בקנה מידה 1/1. התאום הווירטואלי שיצרו למערת "לאסקו" מציע ריאליזם חסר תקדים ומשחזר את החוויה החושית מגלריות המערה המקורית, בדיוק כפי שחוו אוצרי המורשת והמדענים שהוסמכו להיכנס אליה.
 
זהו חידוש והישג טכנולוגי בשירות אחת המערות המעוטרות החשובות ביותר בתקופה הפליאוליתית המאוחרת.
 
מערת לאסקו התגלתה בספטמבר 1940 וכעבור שלושה חודשים, סווגה כמונומנט היסטורי. המערה קנתה לעצמה שם עולמי הודות לאיכות יוצאת הדופן של ציורי המערות שבה ועקב השבריריות והמורכבת המעורבת בשימורה. מערת לאסקו, שנסגרה לציבור מאז 1963 לצמיתות, היוותה נושא מרכזי למספר מיזמי דיגיטציה שבוצעו על ידי ה-DRAC  כחלק ממשימות השימור והשחזור של יצירת מופת זו, שהוגדרה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו בשנת 1979.
 
היות וזמן השהייה במערה מוגבל (פחות מ- 200 שעות בשנה לצוותים העובדים שם), ואף הוא עשוי להסב סכנה, יצירת התאום הווירטואלי פותח הזדמנויות חדשות לגישה לתכני המערה שקשה ליישם בעולם האמיתי. באמצעות מציאות מדומה מרובת משתתפים בקנה מידה 1/1, ניתן לשחזר חווית חקר מקיפה וייחודית ולגלות נקודות מבט חדשות, בחוויה הקרובה ככל האפשר ליצירות המופת של התקופה הפליאוליתית המאוחרת שצוירו לפני 20,000 שנה.
 
התאום הווירטואלי 1/1 של מערת "לאסקו", תוכנן באמצעות כלים חדשים שנחקרו ופותחו על ידי דאסו סיסטמס יחד עם  Exaltemps , מעבדת המחקר והחדשנות ב-Cité de l’architecture & du patrimoine. תוכנה חדשה זו שואפת להקל על יצירת חוויות מציאות מדומה בגודל טבעי רבת משתתפים על ידי משתמשים ללא כישורים טכניים ייחודיים.
 
"בעולם בו המסכים עדיין דו ממדיים, תוכנות לעריכת מצגות או וידאו הן עדיין הדומיננטיות ביותר. עבור דאסו סיסטמס, האתגר המרכזי היה לדמיין ולפתח כלים מקיפים ושיתופיים שיהיו קלים יותר לשימוש. המיומנות היחידה הנדרשת היא שימוש בידיים באופן אינטואיטיבי, ללא בקר, בדיוק כפי שאנו עושים בעולם האמיתי כדי לביים נרטיב בגודל טבעי שנוכל להיכנס אליו פיזית. כלים יצירתיים חדשים אלה פותחים, מטבע הדברים, הבנות חדשות באתרי תרבות בעולמות החינוך, המחקר ומעבר להם, כמובן", אמר מהדי תאיובי, סמנכ"ל חדשנות בדאסו סיסטמס.
 
על ידי שילוב נתונים גולמיים ממיזמי הדיגיטציה של DRAC Nouvelle Aquitaine עם הכלים החדשים הללו, הצליחו שלושת השותפות לשתף פעולה באופן וירטואלי בתלת ממד ולעצב מספר מסלולי חוויה מקיפים למבקרים.
 
"יש לנו נתונים מדויקים מאוד של המערה שהפקנו בסריקה תלת ממדית. אנחנו רגילים לראות את התמונות הללו על המסכים שלנו, אבל היכולת שלנו לשקוע אל תוך התאום הווירטואלי הזה משנה לחלוטין את נקודת המבט הזו. כיום, זמן השהייה בלאסקו מוגבל מאוד ומהווה סיכון רב. בפעם הראשונה בחיי, אני יכול לטייל שם בעצמי עם כל הצוות שלי, שם נוכל לעבוד ולבדוק, למשל, השערות מחקר בזמן אמת, אפילו באזורים הכי קשים לגישה", אמר מוריאל מאוריאק, אוצר במערת לאסקו.
 
"שיתוף פעולה זה עם Exaltemps ודאסו סיסטמס מביא את אוסף גלריית היציקות של Cité de l'architecture & du Patrimoine למאה ה -21. המעבר מגבס למציאות מדומה, עולה בקנה אחד עם חזונו של יוג'ין ויולט-לה-דוק, שיזם את השימוש יציקות בגודל טבעי של תגליות המורשת שלנו כמדיום להוראה, חקר, זיכרון והסברה", הוסיפה איזבל מרקט, אוצרת גלריית היציקות ב-""Cité de l'architecture & du Patrimoine
 
מסע חינוכי בלב חוויה וירטואלית מרתקת
 
לראשונה בעולם, יוכלו קבוצות של עד שישה אנשים - המצוידים בתיקי גב ואוזניות מציאות מדומה בליווי מדריך טיולים - לחקור את כל 235 המטר המרכיבים את גלריות הקפלה הסיסטינית של התקופה הפרה-היסטורית בצורה קרובה ואינטימית מאי פעם. המשתמשים יוכלו לנוע בחופשיות בחלל ולתקשר זה עם זה באמצעות האווטרים שלהם.
 
דאסו סיסטמס ו- Cité de l'architecture & du Patrimoine
בשנת 2019, השיקו יחד, Cité de l'architecture & du patrimoine ודאסו סיסטמס מרחב מחקר וחדשנות,Exaltemps, המוקדש לחוויות מציאות מדומה מרובות משתתפים בגודל טבעי. לאחר הצלחת ScanPyramids VR, פותחה כעת חוויית התאום הווירטואלי 1/1 של מערת לאסקו ומהווה ניסוי חדש למרחב זה הפתוח כבר לציבור.
 
אודות דאסו סיסטמס
דאסו סיסטמס, יוצרת DEXPERIENCE3, מהווה זרז לקדמה האנושית. מספקים לעסקים ולבני אדם סביבות תלת-ממד וירטואליות שיתופיות המאפשרות לדמיין חידושים בני קיימא. על ידי יצירת תאומי חוויה וירטואליים לעולם האמיתי באמצעות פלטפורמת היישומים שלנו, DEXPERIENCE3, הלקוחות פורצים את גבולות החדשנות, הלימוד והייצור. דאסו סיסטמס מביאה ערך ליותר מ-270,000 לקוחות בכל הגדלים וענפי התעשייה, במעל 140 מדינות. למידע נוסף, ניתן לבקר באתר www.3ds.com 
 
אודות  Cité de l’architecture & du patrimoine
כממשיכי הדרך בהיסטוריה ארוכת שנים של קידום מורשת ואדריכלות, משימת Cité de l’architecture & du patrimoine היא להעלות את המודעות, להעביר ידע וללמד אדריכלות ופיתוח עירוני כחלק מהקשרה העכשווי וההיסטורי. כמוזיאון, מצפה הכוכבים ליצירה אדריכלית, מרכז ארכיונים, הספרייה הגדולה ביותר באירופה המוקדשת לאדריכלות עכשווית ומרכז הכשרה לאדריכלי המדינה ומפתחי העיר, כמו גם לאדריכלי מורשת.