מה ומי בהיי-טק העולמי ב-2020

יום ה', 31 בדצמבר 2020

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

בסיכום 2020 נפרסם  בהדרגה את הארועים שעיצבו את השנה מבחינת עולם ההי-טק. תחום שעמד בהצלחה מבחינת פיתוח יוזמה ותעסוקה מול מגפת הקורונה הדומיננטית בחיינו  - ורשם כמה תחנות שיעצבו את המשק החברה והכלכלה גם בשנים הבאות:
 
1. עוברים למתקפלים. בשנה הקודמת הוצגו טלפונים עם צגים מתקפלים, אך התעשייה הוסיפה להם קצת יותר פוליש בשנת 2020. גלקסי Z Flip של סמסונג תיקן הרבה בעיות מכניות שפגעו בגלקסי קפל הבעייתי בשנה שעברה, וה- Galaxy Z Fold 2 5G הציע עוד חידוד. היו עוד הודעות על סמארטפונים מתקפלים אך מעטים שמו לבה עקב מגפת הקורונה שעמדה ועומדת במוקד.
 
2. הצהרת העצמאות של אפל. בשנה רגילה, החברה מתנתקת מאינטל ובונה מעבד משלה לקו ה- Mac שלה. אך תתנו להד  הנמוך להטעות אתכם - למהלך זה עלולות להיות השלכות עצומות עבור אפל ו- MacBooks שלה בהמשך הדרך.
 
3. חברת גרטנר מעריכה ש “ניתוח מחזורי ההייפ בשרשרת האספקה הפעילה מתמיד "מראה כי האינטרנט של הדברים (IoT) הגיעו לתחתית ומצב התפכחות", אבל הנושא יתחיל לטפס מהשפל הזה
ככל שהטכנולוגיה  מתקדמת ומתרגלים מה שפותח הזדמנויות ל- IoT.
 
4. מכשירי מערכי התקשורת המהירים  5G יותר אמיתים  (תודה לאפל). הספקים השיקו טכנית את רשתות ה- 5G הראשונות בסוף 2018, אך ההשקה וההתקנים היו תיק מעורב בשנת 2019. אלמלא נגיף קורונה 5G היה גבוה בהרבה ברשימה. כל שלוש הספקיות בארה"ב השיקו את הרשתות הארציות שלהן  ואפל נכנסה לתמהיל על ידי הוספת 5G לכל משפחת אייפון 12 שלה. חבל שאנשים בקושי מנסים לנסות את הרשתות האלה.
 
5. הדומיננטיות של אמזון והסחר האלטרוני. אנשים סומכים יותר על קמעונאים מקוונים למשלוחים.
זה בסיס  מצוין  עבור אמזון, שכבר הייתה חלק גדול מחייהם של אמריקאים רבים, אך הפכה לחבל הצלה אמיתי עבור מוצרים בסיסיים כמו נייר טואלט וחיטוי ידיים. אמזון שכרה יותר מ -375,000 עובדים כדי לעמוד בקצב הביקוש, וברבעון השלישי רשמה רווח של 6.3 מיליארד דולר - לאחר שהוציאה 2.5 מיליארד דולר על עלויות הקשורות ל- COVID-19. 
 
6. משחקים. הנעילה והסגר עקב הקורונה פירושה שמיליונים היו תקועים בבית עם הרבה יותר זמן פנוי. רבים פנו למשחקים, כאשר מתג Nintendo היה פריט קשה למצוא בתחילת השנה. שנת 2020 גם ציינה את הופעת הבכורה של פלייסטיישן 5 ו- Xbox Series X ו- Series S, עם ביקוש ענק שקשה היה למלאו במהלך עונת החגים.
 
7. מלחמת הסייבר. הפריצה למתקני ממשלת  ארה"ב עדיין נלמדת בכל העולם. סביר להניח שלא נדע את מלוא גודל הנזקים עד אמצע  2021. חלקים רבים בממשלת ארה"ב, כולל המחלקות לביטחון פנים מדיניות, מסחר ואוצר, כמו גם מכוני הבריאות הלאומיים, הושפעו מתוכנות זדוניות שהועברו באמצעות עדכון שנפרץ מרשתות ספקיות שירותי תוכנת ה- IT SolarWinds. התוכנה הזדונית תקפה גם את מיקרוסופט, שזיהתה פגיעה ביותר מ -40 לקוחות ממוקדים. 
אין ספק כי גם שנת 2021 תעמוד בסימן מלחמות הסייבר בין מדינות אויבות ומתחרים עסקיים.
 
המשך יבוא