מצבם הכלכלי של הצעירים בישראל הורע

יום ש', 16 בינואר 2021
מצבם הכלכלי של הצעירים בישראל הורע בשל משבר הקורונה. רבים מהם פוטרו מעבודתם או הוצאו לחל"ת, ויותר ממחצית (55%) מהמועסקים נפגעו כלכלית, כאשר חלקם נאלצו גם לעזור כלכלית להורים ולצמצם דרסטית את הוצאותיהם.
הקורונה שוב מכה בצעירים ובנשים: כמחצית מהמובטלים בספטמבר - בני פחות מ-34
משבר התעסוקה של הצעירים: "מתווה החל"ת מתמרץ ללכת לים"
 
מתוצאות מחקר מגמות מקיף בקרב צעירים (35-16) שהגיעו ל-ynet ו"ממון" עולה שאמנם כשליש מהם נאבקים שלא להיכנס למינוס בחשבון הבנק, אך הם גם למדו להסתדר עם המצב, חושבים על מה שהם צריכים לשנות בעתיד וחלקם אף הגדילו את חסכונותיהם ומעדיפים עבודה קבועה כשכירים ולא להיות עצמאים. המחקר נערך על ידי מכון Fast Forward בהובלת הטרנדולוגית עדי יופה עבור Pepper, חשבון הבנק הדיגיטלי מקבוצת לאומי. הסקר נערך בקרב מדגם ארצי מייצג של 1,002 משיבים, מדגם מייצג של יהודים וערבים בני 16 עד 35 שמחוברים לדיגיטל.
 
רוב הצעירים (80%) עבדו במהלך 12 החודשים האחרונים, אולם רק 36% עבדו כשכירים במשרה מלאה. 8% בלבד הם עצמאים. 11% עבדו במהלך השנה האחרונה אך כיום נמצאים בחל"ת. כמעט מחצית מהם (44%) רוצים להמשיך בחל"ת ולא ממהרים לחזור לשוק העבודה. גורמים כלכליים כבר התריעו רבות שלדמי האבטלה המשולמים להם לפחות עד יוני 2021 יש חלק ברצון הזה שלא לחזור מיידית לעבודה.
 
כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, שר האוצר, ישראל כץ, החליט להורות על המשך תשלום דמי האבטלה גם מעבר למועד זה, כל עוד שיעור האבטלה בישראל לא יפחת מ-7.5% ולא משנה מתי זה יקרה, כלומר לא נקבע מועד לסיום התשלום.