סין מממשת את איומי החרם שלה על ספקי מחשוב אמריקאים

יום ג', 10 בדצמבר 2019

ממשלת סין החלה במימוש ההצהרות והאזהרות  מצידה עם הטלת איסורים על כל המוסדות השלטוניים הציבוריים והמסחריים בסין לייבא  מוצרי היי-טק אמריקאים. זוהי תגובה מיידית לחרם שהטיל הממשל האמריקאי על יבוא מוצרי Huawei הסינית לארצות הברית "מטעמי ביטחון".  החברות  שקיבלו הודעות על הפסקה מיידית (אך הדרגתית) של היבוא שלהן לסין הן Dell, Microsoft  ו-HP.

בנוסף פקידי ממשל ערכו שיחות אזהרה לנציגי  סמסונג וענקית השבבים הבריטית ARM - שלכולן יש הרבה להפסיד מחרם סיני. ן

לפי דיווח באחרונה של הניו יורק טיימס  מסרו נציגי השלטון הסיני שמתנהלת רשימה נרחבת של חברות ואישים בעלי "בעיית אמינות" - מסר של עוד צעדי החרמה אפשריים.

אחת הנהנות העיקריות מהאיסור למעשה על יבוא היי-טק אמריקאי לסין היא לנובו שרכשה בשנים האחרונות ידע וזכיונות רבים מחברת יבמ לשם יצור עצמי בסין. 

בינתים חברות אמריקאיות מחפשות דרכים עקיפות הן ליבוא "נסתר" מסין והן ליצוא אליה. שכן עד כה חברות אמריקאיות רבות מוכרות סל נרחב מהתוצרת שלהן לסין, וכל צעד ממשלתי שיגביל זאת יגרור השפעה משמעותית על שורת הרווח שלהן. 

סין חייבת לנקוט בצעדים, שכן על אף היותה רצפת הייצור של רוב חברות הטכנולוגיה העולמית, ישנן אלטרנטיבות; לא מעט יצרניות החלו להעביר פעילות להודו, וייטנאם, תאילנד, מלזיה ואחרות. אפילו פוקסקון הטייוואנית, ענקית רכיבים שפעילותה מזוהה עם שנזן בסין, הודיעה שתקים מפעל לבניית אייפונים בהודו.

אנליסטים טוענים כי לסין עוד ארוכה הדרך לפיתוח מערכות הפעלה ותוכנות בסיס משלה אך אם יוחרפו החרמות, יתכן שבטווח הארוך תפיק סין תועלת רבה מכך בעצם הצורך לפתח  אלטרנטיבות לייצור המערבי בתחומי התצוגה, המעבדים, התוכנה והשירותים המקוונים. כך תמוצב סין ככוח טכנולוגי-כלכלי  משמעותי חזק  בזירה העולמית.

וכך, יתכן שבעתיד יווצרו כך מסגרות  סחר נפרדות: מסגרת סחר בהובלת ארה"ב, ומולה מסגרת בהובלת סין, שנשענת על מדינות שלא סרות למרות האמריקאית.