הסמארטפון כמכשיר לניטור מחלות נוירולוגיות

יום ג', 15 בדצמבר 2020
 
חברת הסטארטאפ הישראלית  (Brain Monitor  Montfort (Mon4T, המתמחה במחלות נוירולוגיות, משיקה פתרון שפיתחה לניטור מוח מרחוק, בזמן אמת. הפתרון של מונפורט, שאושר על ידי FDA, משתמש בטכנולוגיה של הסמארטפון ובבינה מלאכותית (AI) כדי לערוך בדיקות נוירולוגיות לחולים במחלות כמו פרקינסון, האנטינגטון, מחלות פסיכיאטריות (כגון סכיזופרניה) ועוד.
מייסדי מונפורט: ד"ר זיו יקותיאלי המנכ"ל, ודימה גרשמן CTO, (צילום: מונפורט)
 
בנוסף, הפתרון משמש לבדיקת אנשים שהחלימו מקורונה. חולים אלה עלולים לסבול מסימפטומים הדומים למחלות נוירולוגיות.
בחודשים האחרונים מונטפורט חווה ביקושים מוגברים ברחבי העולם לפתרון EncephaLog™  שפיתחה.  החברה מבצעת פרויקטים ושיתופי פעולה עם מספר בתי חולים, חברות בתחום הרפואי ומכוני מחקר, בהם רשת המרכזים הרפואיים של Health System  Henry Ford בארה"ב, חברת Medtronic האמריקאית, בית חולים Queen Mary בהונג קונג, קמפוס Bio Medico ברומא איטליה, ועוד.
 
בעקבות זכייתה באתגר ה-AI של Henry Ford בתחרות שהתקיימה בישראל לפני כשנתיים, מונפורט קיבלה מימון למחקר ופיתוח קליני של הטכנולוגיה שלה במטה הנרי פורד בדטרויט, מישיגן. בנוסף, בששת החודשים האחרונים, מונפורט מספקת לבי"ח הברזילאי Hospital de Clínicas de Porto Alegre פלטפורמה לניטור חולים מרחוק על מנת לנטר סימפטומים מוטוריים וקוגניטיביים במאות עובדי צוותים רפואיים שהחלימו מקורונה.
"מסיבות שאינן ברורות לגמרי בשלב זה, וירוס הקורונה גורם למספר סימפטומים נוירולוגיים שעלולה להיות להם השפעה ארוכת טווח", אומר ד"ר זיו יקותיאלי, מייסד שותף ומנכ"ל מונפורט. הפלטפורמה שלנו מציעה כיום פרוטוקול בדיקות post-COVID-19 שמכסה פונקציות בסיסיות בתחום המוטורי והקוגניטיבי, לשימוש במרפאה או בבית המטופל, מרחוק."
"קרוב למיליארד בני אדם ברחבי העולם סובלים ממחלות נוירולוגיות ופסיכיאטריות שונות. האבחון והטיפול מחייבים מפגש פיזי בין הרופא והמטופל, בהתבסס על ביקורים קצרים ובלתי תדירים במרפאה. כתוצאה מכך, איכות הטיפול בחולים מוגבלת והעלות גדלה – כ-800 מיליארד דולר בארה"ב בלבד", מציין ד"ר יקותיאלי. 
"בדיקות מרחוק התחילו לצבור תאוצה עוד לפני פרוץ המגפה, אבל הקורונה הפכה אותם לכורח המציאות, כאשר חולים בקושי מבקרים אצל הרופא. במדינות רבות יש כבר כיסוי לבדיקות מרחוק על ידי חברות הביטוח, מה שמהווה תמריץ כלכלי רציני לרפואה מרחוק. האפליקציה שפיתחנו מאפשרת לבצע בדיקה נוירולוגית סטנדרטית בכל זמן, בכל מקום, תוך שימוש בסמארטפון רגיל."  
 
"הערכת מצב החולה בתדירות נמוכה ובעיתוי אקראי במרפאה, אינה מייצגת את מצבו האמיתי בחיי היומיום שלו, לכן רופאים צריכים להסתמך על דיווח עצמי של החולה, שגם הוא סובייקטיבי. מונפורט מציעה פלטפורמה אשר דוגמת את החולה במהלך פעילות השגרה שלו, וכך מגשרת על הפער הזה."