סכנות הביטקוין

יום ג', 5 בדצמבר 2017
גוברת הדרישה לשלטונות הפיננסים במדינות שונות - כולל ישראל - לקבוע כללים נוקשים לכל הנושא הביטקוין.
 
זאת לנוכח הסיכונים  הגוברים בענף בועתי זה.
גורמי המקצוע העוקבים אחר המטבע הוירטואלי הזה והיותו גורם חדש ועדיין לא לגמרי ברור בזירה הכלכלית הבינלאומית, מציינים כמה וכמה סיכונים הכרוכים בהתעסקות בביטקוין שראוי להכיר לפני שמחליטים אם להיכנס אל התחום. 
 
שוד וגניבת ביטקוין - אם עד היום התרגלנו ששודדי כספים צריכים להצטייד בכלי נשק, מסכה ולעיתים גם בכלי פריצה כמו פטיש ואזמל,  המטבע הדיגיטלי משנה את כללי המשחק, וכל מה ששודד ביטקוין צריך על מנת לגנוב מכם זה מחשב והיכרות עם מערכת ההצפנה של המטבע והקוד העומד מאחוריה. שודדים שכאלו יכולים לפרוץ אל "הארנק הדיגיטלי" שלכם ולהעביר משם את "המטבעות" אל חשבונם, או לחלופין לחסום את הגישה שלכם אל הארנק ולדרוש תשלום כופר תמורת החזרתה.
 
האנונימיות הטמונה בביטקוין והיכולת לבצע בו פעולות סחר מבלי להיות מנוטר על ידי הרשויות, מגבירה את המוטיבציה של פושעים ומפרי חוק לשים את ידם על המטבע ולבצע גניבות מעין אלו. 
 
תרמיות - מעבר למעשי שוד וגניבה, ישנם גם גורמים שונים המנצלים את המסחר המתפתח במטבע על מנת להרוויח, ולא ביושר. זירות מסחר אלקטרוניות שונות חשופות מאוד למעשי תרמית ונוכלות, כשרק לא מזמן פורסם על זירת מסחר שכזאת, בורסת ביטקוין שפעלה מיפן זה מספר שנים ונחשבה לאחת מן הגדולות בעולם, אך קרסה בשנת 2014 עקב פעולות בלתי חוקיות של בעליה והשאירה יותר מ-24,000 לקוחות מרחבי העולם חסרי גישה אל המטבעות שבבעלותם.
 
לכן, אם אתם לוקחים סיכון ומחליטים לסחור בביטקוין באמצעות פלטפורמות שכאלו, מומלץ מאוד להיזהר בהן ככל הניתן ולוודא מראש כי הן מאובטחות ואמינות. 
 
הסדרה מול הרשויות - כאמור הביטקוין אינו מפוקח על ידי הרשויות הכלכליות השונות הקיימות בעולם, ולפיכך היחס שלהן כלפיו עדיין אינו חד משמעי ומעמדו החוקי והמשפטי אינו ברור לחלוטין. התנודתיות הגבוהה של שער המטבע והיותו גורם בעסקאות שלא ברור טיבן לחלוטין, הובילו מדינות ורשויות כלכליות שונות להזהיר מפני השימוש וההשקעה בו. גם בישראל מנסות הרשויות לגבש מדיניות כלפי סוגיית הביטקוין, ומספר אזהרות שימוש יצאו לאורך השנים מפי גורמים שונים. נכון להיום אין הגבלות על השימוש במטבע, אך לאחרונה התקבלה החלטה כי המסחר בו ימוסה כמו מסחר בניירות ערך, כלומר שבמכירתו תחויבו במס של 25% על רווחי הון ובקנייתו יתווסף לקונה מע"מ בגובה 17%.