ענפי הלוגיסטיקה במבחן תקופת משבר הקורונה

יום ש', 12 בספטמבר 2020

 

מאת משה שלו  עורך ראשי SoftNews

 

"ענפי הלוגיסטיקה עומדים  היטב באתגרי האספקה, השילוח, האחסון והשירות בתקופת הקורונה/2020".

מחקר חדש של חברת היעוץ הבינלאומית גרטנר מצא כי  במענה לדרישה מצד השוק והצרכנים לאספקה מהירה, ואמינה ידעו חברות הלוגיסטיקה לבנות ולהפעיל מודלים מוכווני טכנולוגיה, כולל מנועי שרשרת אספקה ??עבור הביקושים השונים."

 

בסיכום השנה (תש"פ) מציינים האנליסטים כי ענף הלוגיסטיקה על מרכיביו פגש את משבר הקורונה במצב טוב יחסית.

 

מחלקת המחקר של נת”מ נכסים מציינת כי  "אל המשבר הנוכחי הגיע הענף לאחר מספר שנים של צמיחה שמשכה אליו משקיעים חדשים שהגיעו מחוץ לתחום."

 

"משבר הקורונה יצר ביקושים חדשים ומוגברים לסחר אלקטרוני, לשילוח מהיר ואמין, לניהול זריז של מלאים, לתובלה  ימית אווירית ויבשתית, לאספקת מזון לבית  ועוד.

 

ויותר מכך: ההערכה היא שבחלוף הקורונה הענף יתקדם מהר בתוך כמה חודשים בזכות המגמות והביקושים למסחר מקוון והטכנולוגיות שדוחפות אותו קדימה.

נוכח ההצלחה של שירותי הלוגיסטיקה במבחן התקופה נוצרים צרכים והזדמנויות  להשקעה בציוד ובהקמת מרלוג"ים.

 

על האטרקטיביות של ענף הלוגיסטיקה אפשר ללמוד מהחברה הכלכלית חדרה, שטרם משבר הקורונה החלה לקדם תב”ע חדשה לאזור התעשייה בחדרה, שתאפשר הפעלה ושימוש של מרכזים לוגיסטיים לצד שימוש של מגורים, דיור מוגן ומלונאות. לדברי המנכ”ל שי ארנט?כהן, "לנוכח הפעילות המוצלחת של  כל שרשרת האספקה התוכניות למרכזים הלוגיסטיים נשארו בעינן גם כעת, משום ש?97% מהסחורות המיובאות מגיעות דרך הים, ובזכות הקרבה של חדרה לנמל חיפה היא תיקח חלק בתוכניות הגדלת הנמלים, והדבר יצריך תוספת של שטחי מחסנים ומרכזים לוגיסטיים".