סוכרית פיצוי של משרד התקשורת להוט

יום ג', 7 ביולי 2020

 

משרד התקשורת נענה ללחצים ויפצה את הוט בנדיבות.
 
בתמורה להבטחה להפחית את  תעריפיה הסיטונאים בהשכרת תשתיות, המשרד יאפשר לחברה לשווק בחבילות המשולבות את ספק האינטרנט שלה HOT נט. החלטה זו עתידה לפגוע בספקיות המתחרות
 
משרד התקשורת הודיע  כי הגיע "להבנות" עם  חברת HOT: החברה תפחית "וולנטרית" (כלומר לפי רצונה - אם יהיה כזה)  את תעריפיה הסיטונאיים בשוק האינטרנט והמשרד יאפשר לה לשווק בחבילות המשולבות את ספק האינטרנט שלה HOT נט.
 
זהו המשך למדיניות התמיכות של השר החדש יועז הנדל שמתנה מעתה החזר כספים לגופי השידור בהפקת תוכן בנושא התיישבות.
 
הרקע: 
 
במסגרת רפורמת השוק הסיטונאי שנכנסה לתוקף בתחילת 2015, נדרשות ספקיות האינטרנט לשלם לבזק ו-HOT דמי תיווך עבור השכרת התשתית שלהן. הספקיות טענו כי המחיר הקמעונאי שגובה HOT מהצרכן, נמוך ביחס למחיר הסיטונאי הגבוה אותו הן משלמות לה, מה שמשאיר להן רווח זעיר עד אפסי ובמקרים מסוימים אף שלילי.
 
בעקבות כך, השוק הסיטונאי ברשת HOT כמעט ולא פועל בשנים האחרונות וכיום נמצאים בו כ-50 אלף לקוחות בלבד. משרד התקשורת ציין בעבר כי "HOT בחרה לשווק באופן אגרסיבי שירותים במחירים קמעונאיים שנמוכים מהמחירים הסיטונאיים. פרקטיקות התמחור של HOT, המכונות צמצום מרווחים, מובילות לפגיעה משמעותית בתחרות ומעלות את הצורך לבצע עדכון תעריפים".
 
עתה, הודיע המשרד כי HOT תפחית וולונטרית את תעריפיה הסיטונאיים החל מה-15 ביולי, כלומר, ההפחתה לא תגובה בחקיקה וברשיון החברה ותסתמך על הבטחה של החברה. לדוגמה, עבור מהירות 100 מגה גבתה החברה מהספקיות 41.60 שקל (ללא מע"מ) לקו לחודש, ועתה תגבה 39 שקל. לסכום זה מתווסף תשלום גמיש התלוי בשימושי הלקוח. כלומר, עבור צרכן הצופה בטלוויזיה על גבי האינטרנט כמו השירותים של סלקום ופרטנר, HOT תקבל סכום גבוה יותר. 
 
"בעקבות כך" מציין המשרד, "תוכל HOT לשווק סלי שירותים משותפים הכוללים שירות שידורים, אינטרנט וטלפוניה יחד עם ספק גישה מקבוצת HOT". ההפרדה בין תשתית לספק החלה מאז הוטלה חובת ההפרדה המבנית על בזק ו-HOT, על מנת לאפשר פתיחת מגזרים שונים של השוק לתחרות. לאור כך, נדרש כיום לקוח של HOT להתקשר עם ספקית אינטרנט בחשבונית נפרדת. בסוף מאי המשרד הטיל על HOT קנס של כ-1.4 מיליון שקל, על כך ששיווקה את ספקית האינטרנט שלה בחבילות המשותפות, בניגוד לרישיונה.
 
עתה, המשרד מעניק לחברה הקלה כך שתוכל להציע את ספקית האינטרנט שלה HOT נט באותה חשבונית, אך במחיר זהה למה שמציעה HOT נט בנפרד. המהלך מהווה פגיעה בספקיות המתחרות, שכן עתה יעדיפו הצרכנים שכל שירותיהם יהיו דרך HOT, בחשבונית אחת. ההפרדה המבנית אמנם תישאר על כנה, אך המשרד למעשה מבטל את המהות שלמה נוצרה.