משרד התקשורת מתערב למען הצלת הרשת הכושלת

יום ה', 23 באפריל 2020

 

סוף סוף - משרד התקשורת מתערב למען הצלת הרשת הכושלת  (ראו ידיעה נוספת)

משרד התקשורת ינסה לשכנע את בזק לשדרג את הרשת שלה ל-200 מגה בפריפריה, ולא יאפשר לה חופש פעולה לשדרג במרכז הארץ, וזאת על-מנת שהחברה תוציא לפועל את פריסת הסיבים האופטיים שלה. על-פי הערכות, המשרד לא מוכן לקבל את עמדת בזק, הטוענת כי אין קשר בין שדרוג רשת הנחושת הקיימת למתווה פריסת הסיבים האופטיים המתגבש בימים אלה. במשרד התקשורת סבורים כי מתן האפשרות לבזק לשדרג את רשת הנחושת שלה באזורי הפריפריה הוא מהלך שיסייע להביא לאזורי פריפריה מהירות יותר גבוהה, וזאת מבלי שבזק תוכל להשתמש בשדרוג ל-200 מגה כאמצעי תחרותי נגד מתחרותיה.

יצוין כי בקשות השדרוג הוגשו למשרד התקשורת כבר לפני שנתיים, והחברה מקווה שעכשיו, בעקבות נגיף הקורונה והעומס על הרשתות, המשרד ישתכנע בנחיצות השדרוג.

במשרד התקשורת קושרים קשר ישיר בין מתווה לפריסת סיבים בבזק המתגבש בימים אלה, לבין שדרוג רשת הנחושת הקיימת. כלומר, במשרד מאמינים שאם בזק תשדרג את רשת הנחושת, היא למעשה לא תיכנס לפרויקט סיבים. ולכן המשרד קושר בין שתי הטכנולוגיות באופן הבא: הוא אומר לבזק שהיא יכולה לשדרג ל-200 מגה רק היכן שהיא לא תפרוס סיבים אופטיים; ולחלופין הוא אומר לה לחכות עד שיאושר מתווה פריסת הסיבים, ורק אז לשדרג ל -200 מגה כרצונה. המשרד כאמור לא מוכן לקבל את עמדת בזק שאין קשר בין שתי הטכנולוגיות, ושבזק רוצה לפרוס סיבים אופטיים ללא קשר לשדרוג רשת הנחושת שתלווה את החברה כנראה עוד שנים רבות.

בזק מעכבת בינתיים כל השקעה בשיפור תשתיות.  החברה לא מוכנה להתקדם ולהיכנס להשקעה בפרויקט הסיבים ללא שהמתווה סגור, חתום ונעול, כלומר החברה לא מוכנה לקחת את הסיכון ביציאה לפרויקט בהשקעה של מיליארדי שקלים, כאשר מנגד ההבטחות מצד משרד התקשורת להבטחת חובותיה ותנאים הפרויקט אינם סגורים.

מי שכנראה יצטרך לקבל את ההחלטה הסופית הוא כנראה שר התקשורת דודי אמסלם, אך אין לדעת האם הוא ירצה לעסוק בנושא או להשאיר את הטיפול לשר התקשורת החדש.