האוטומציה על שולחן הניתוחים

יום ד', 26 ביולי 2017

 SoftNews מאת משה שלו עורך ראשי

 

באחרונה התעורר ויכוח בין אנליסטים בחו"ל שמציעים לבחון אם הריצה הנלהבת לעבר רובוטיקה ואוטומציה בתעשיה הן מוצדקות.

מאמרים בעיתונות המקצועית מציינים כי  "אוטומציה היא כלי רב עוצמה המגיע במגוון צורות. במחסן, אוטומציה משמשת בדרך כלל כדי לחסוך בתהליכים קיימים על ידי שיפור יעילות, מהירות, אמינות, דיוק (ובסופו של דבר) חיסכון בעלויות.

אוטומציה היא לכאורה זמינה לכל, אך להשקיע בה לא אומר שזה יפתור כל בעיות הטיפול בטובין. בני אדם עדיין טובים בהרבה דברים. כדי להבין היכן ניתן ליישם את המיכון בצורה הטובה ביותר, הבה נסתכל על כמה מהאזורים שבהם הוא נמצא (ולא) שימושי.

הפריסה המוצלחת של אוטומציה בסביבת המחסן או במרכז ההפצה נשענת על אינטגרציה הדוקה עם מערכת ניהול מחסן (WMS) כדי לסייע במישרין, בפישוט ובמעקב אחר כל העסקאות המתבצעות במתקנים. 

גם ללא תוספת של אוטומציה, WMSמאפשר לצוות מחסן מאומן לבצע משלוחים בדרך מהירה ומדויקת מאוד. וגם לאסוף נתונים.

אוטומציה במקור התייחסה לשימוש של ציוד אוטומטי במידה רבה בתוך תהליך הייצור או קו הייצור. כדי שהאוטומציה תהיה יעילה, היא זקוקה לנתונים. זה יכול לבוא בצורה של ברקודים, כמו גם שיטות אחרות לתיוג המלאי, כגון תדר רדיו (RFID) ותגים. כלומר, גם היא תלויה בעובדים.


בין אם הפתרון של WMSמסתמך על ברקודים או RFIDלניהול מלאי, הלחצים המתמידים להיצמד לדרישות של מסחר אלקטרוני גרמו למספר גדול של חברות כמו אמזון לחפש כיצד להחליף את האוטומציה המסורתית שאינה עונה לצרכים בישומים רובוטיים מתוחכמים מאוד שיכולים להתמודד עם מגוון פעילויות.

בינתיים בסביבה של המחסן של היום, אוטומציה היא בעצם יותר "אוטומציה פיזית", אשר כוללת את הציוד והשיטות המשמשות בהפעלת המלאי.

חלקם של אלה הפופולריים ביותר כוללים קרוסלות, מעליות אנכיות, אחסון אוטומטי מערכות אחזור (AS / RS), מיני עומסים, רכב אוטומטי נושא חומרים. יש גם קטגוריה נפרדת של אוטומציה הכוללת מסועים להעברת חומרים תוך בחירה בפעולה המתאימה הבאה.

אוטומציה פיזית יכולה לספק החזר טוב על ההשקעה בתנאי שיש כמות מספקת של פעילות כדי להצדיק את העלויות הגבוהות מראש ואת הצורך המתמשך בתחזוקה. 

 

החזר לא ברור על ההשקעה באוטומציה


עם זאת, חשוב ביותר לזכור כי אוטומציה אינה מספקת תשובה במבנה אחד המתאים לכל הצרכים של הארגון. 

על כל חברה לעשות בדיקת נאותות שלה כדי לראות אם אוטומציה עושה שכל ישר. דוגמה אחת שבה האוטומציה לא פעלה כרוכה בבעלים של מפיץ תעשייתי בגודל בינוני, שביצע השקעה של 3 מיליון דולר בקרוסלות המקושרות עם מסוע פעיל. הביצועים והאמינות היו כה גרועים עד שהמערכת ננטשה בהפסד משמעותי. במבט לאחור, זו הייתה ממש השקעה גרועה גם אם הציוד היה עובד בצורה מושלמת. 

"לפני האוטומציה, הועסקו בחברה  20 עובדי מחסן עם שכר שנתי והטבות בהיקף של 600,000 $, ההשקעה באוטומציה לא הביאה תשואה נאותה אלא רק צרות"....