איום על בלעדיות החנות של אפל

יום א', 15 באוגוסט 2021
חנות האפליקציות של אפל - בסכנה!
זה התחיל עם המחאה של Epic Games – לפני שנה בדיוק – שניסתה לעקוף את החנות של אפל (וגוגל) ומהר מאוד מצאה את עצמה בחוץ. מאז עוד ועוד קולות נוספו נגד אפל, והקרב נגד אפיק גם הגיע לבתי המשפט  – כשגם מנכ”ל אפל טים קוק עלה על דוכן העדים. עתה הוצגה הצעת חוק שיכולה לעזור מאוד לאפיק ומפתחים אחרים, ומנגד לפגוע משמעותית באפל.
 
הצעת חוק שהעלו סנאטורים רפובליקנים ודמוקרטים בארצות הברית מבקשת לשנות את האופן שבו פועלות חנויות האפליקציות – בייחוד אלו של אפל וגוגל – על ידי חקיקה. על פי החוק, שנקרא “חוק חנויות האפליקציות הפתוחות” (Open App Markets App), חברות כמו אפל לא יוכלו לחייב יותר משתמשים להוריד אפליקציות רק דרך חנות האפליקציות שלה, משמע – משתמשי iOS יוכלו להתקין אפליקציות דרך Sideloading. בנוסף, הוא יחייב את אפל – כי גוגל כבר עושה זאת – לאפשר למשתמשים להוריד אפליקציות מחנויות צד ג’ ולא רק מהחנות שלה.
 
בנוסף, הצעת החוק החדשה של הסנאטורים האמריקאים תחייב את מפעילות חנויות האפליקציות כמו אפל וגוגל לאפשר למפתחי האפליקציות לאפשר למפתחים לבצע סליקה של רכישות בתוך האפליקציה בדרך שיבחרו. מדובר במכה משמעותית לשתי הענקיות, שגוזרות קופון של 30% על כל רכישה כזו.
 
עוד ידרוש החוק מאפל וגוגל לאפשר למפתחים להודיע למשתמשים באפליקציות שלהם אם יש מחיר זול יותר שיוכלו לשלם על מוצר או שירות דרך האפליקציה מחוץ לפלטפורמות של אפל או גוגל – דבר שלא מתאפשר להם כיום.
 
את הצעת החוק הגישו שני סנאטורים, ריצ’רד בלומנטל הדמוקרטי ומארשה בלאקמן הרפובליקנית, כשבהמשך חתמה עליה גם הסנאטורית הדמוקרטית איימי קלובושאר – העומדת בראש תת-הוועדה של הסנאט להגבלים עסקיים – המובילה חקירות נגד ענקיות הטכנולוגיה. היתרון המשמעותי של הצעת החוק, לפחות מבחינת הסיכוי שתעבור, היא העובדה שחתומים עליה חברים משתי המפלגות – ולא רק ממפלגה אחת.
 
באפל, למרבה ההפתעה, לא הגיבו רשמית. בהודעה שפרסמו לכלי התקשורת נמסר כי חנות האפליקציות שלה “היא אבן הפינה של העבודה שלנו לחיבור בין מפתחים למשתמשים בדרך שהיא אמינה ובטוחה”. באפל הוסיפו כי התוצאה של מאמציהם – משמע, האפסטור – היא “מנוע חסר תקדים לחדשנות וצמיחה כלכלית”.
 
בגוגל, מנגד, בחרו להימנע מלהגיב על הצעת החוק שתפגע אמנם יותר במתחרה הגדולה, אבל תקטין גם את שורת ההכנסות שלהם. מנגד, הם מסרו כי מערכת ההפעלה שלהם – אנדרואיד – מאפשרת בחירה שאחרים (היי, אפל) לא מאפשרים.
 
מי שבירכה על המהלך היא אחת ממובילות המחאה נגדה, עוד לפני Epic Games, ספוטיפיי. ענקית הסטרימינג השבדית בירכה על הצעת החוק שהגישו הסנאטורים האמריקאים ומסרה כי היא “מצדיעה לסנאטורים על האומץ שלהם והנחישות לדרוש אחריותיות (Accountability) מאפל ומפלטפורמות אחרות על ההתנהגות הלא הוגנת והבלתי-תחרותית שלהן”.