ירידת אפל מפחידה את השווקים

יום ו', 4 בינואר 2019

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
האם מניות - ושוק - חברות ההי-טק המובילות בדרך למטה?
 
בימים אלה אפל העבירה צמרמורת דרך וול סטריט ותעשיית הטכנולוגיה עם קיצוץ בתחזיות המכירות שלה בפעם הראשונה מאז 2002, אפל לכאורה "מאשימה" את ההאטה הכלכלית החריפה יותר מהצפוי בסין. ירידה במחיר המניה פירושה שאפל איבדה עכשיו יותר משליש מערכה מאז השיא שלה באוקטובר.
 

 

 
מניות חברת הענק נפלו  לאחר שהתברר כי מכירות iPhone היו הרבה מתחת לציפיות בחודשים האחרונים של 2018.
 
החדשות הרעות מסין גוברות על ניסיונותיה של בייג'ינג להחיות צמיחה מואצת, ופגעו בספקים אסיאתיים ואחרים.
 
העדכון הגרוע הלא מתוכנן הוא נדיר עבור החברה ושלח מניות בחברות טכנולוגיה גדולות אחרות, כולל אמזון ומיקרוסופט כלפי מטה.
 
המניות  הנסחרות בחוזים עתידיים בנאסד"ק ירדו ב -2.2%.
 
גם המדד  של MSCI למניות אסיה פסיפיק מחוץ ליפן ירד ב -0.4% לאחר ניסיון מוקדם להקפיצו. השווקים היפנים נסגרו לחגים, אך החוזים העתידיים על Nikkei ירדו ב -1.9%.
 
זה גם זעזע את שוקי המטבע. היין היפני עלה ב -3.7% ל -104.87 במסחר באסיה, ואילו הדולר האוסטרלי, שנראה לעתים קרובות כמקדים עבור סין והשווקים המתעוררים, צנח ב -3.5% ל -0.6741, הנמוך ביותר מאז מרץ 2009.
 
הצג תמונה בטוויטר
 
טים קוק, מנכ"ל אפל, אמר כי החברה תדווח על הכנסות של כ -84 מיליארד דולר ואף פחות לשלושת החודשים האחרונים עד סוף דצמבר, בדרך כלל תקופת מסחר שוברת קופות לאחר פרסום מכשירי iPhone חדשים.
 
זה נמוך מן התחזית שלה שהיתה סביב 91 מיליארד  שנעשתה רק לפני חודשיים. פירוש הדבר כי אפל מצטמצמת כעת, כאשר החברה מתכוונת לרשום את הירידה הראשונה במכירות שלה בשנתיים שבהן היא מדווחת על תוצאות הרבעון שיתפרסמו רשמית בעוד מספר שבועות.
 
במכתב למשקיעים, אמר קוק, כי הצמיחה הכלכלית האטית בסין אחראית במידה רבה על החסר, מה שמשפיע גם על מלחמת הסחר עם סין שהכריז טראמפ.
"בעוד אנו צופים כמה אתגרים בשווקים המתעוררים העיקריים, לא ראינו את גודל ההאטה הכלכלית,  בסין רבתי", אמר.
 
"בכמה שווקים מפותחים, שדרוגי iPhone  לא היו חזקים כמו שחשבנו שהם יהיו", אמר קוק. "בעוד האתגרים המקרו-כלכליים בשווקים מסוימים היו תורם מרכזי למגמה זו, אנו מאמינים כי ישנם גורמים נוספים המשפיעים על ביצועי האייפון שלנו, כולל  היתרון של תמחור מופחת באופן משמעותי עבור החלפת סוללות iPhone. "
 
במקביל להאטה של אפל יריבים מקומיים כמו Huawei כבר צוברים נתח שוק גדל.
 
"התחרות המקומית חזקה מאוד והולכת ומתרחבת", אמר פרופ 'הנס הנדרישקה, מומחה לעסקים סיניים באוניברסיטת סידני, לטלגרף.
"כמה טלפונים Huawei נתפסים  מעולים מבחינה טכנית, גם בביקורות במערב."