אמזון רוכשת חברת מסחר מקוון מזרח תיכונית

יום ד', 29 במרץ 2017

אימפריית אמזון מתרחבת ישירות גם למזרח התיכון .

 
חברת אמזון רוכשת במחיר מוערך של מיליארד דולר את חברת המסחר המקוון מדובאי SOUQ.com, אחת מהגדולות בתחומה במזרח התיכון ומי שכונתה "האמזון של העולם הערבי".
 
אמזון לא מוסרת על השווי שלפיו תרכוש את SOUQ.com, אך החברה קיבלה הצעת רכישה פומבית בתחילת החודש מרוכש מתחרה לאמזון בהיקף 800 מיליון דולר. העסקה צפויה להיסגר במהלך 2017. 
 
השיחות בין אמזון ל- SOUQ.com החלו עוד ב-2016, בינואר השנה דווח בבלומברג כי אמזון הפסיקה את השיחות לאחר שהשתיים לא הצליחו להגיע להסכמות. במהלך המשא ומתן לרכישת החברה, הציעה גם חטיבת הקמעונאות של אמאר פרופרטיס, חברת הנדל"ן המניב הנסחרת הגדולה בדובאי,לרכוש את SOUQ.com תמורת 800 מיליון דולר.
 
לאמזון תעניק הרכישה דריסת רגל משמעותית במזרח התיכון, זאת באמצעות חברה מבוססת עם קשרים למדינות רבות באזור. שוק המסחר המקוון במזרח התיכון הוא שוק מתפתח והניב הכנסות בהיקף 20 מיליארד דולר ב-2016 ל- SOUQ.com, כך לפי פרסומי החברה בדובאי.
 
מנכ"ל ומייסד שותף של SOUQ.com רונלדו מוצ'וואר (Mouchawar) אמר בהכרזה משותפת עם אמזון כי המכירה תסייע לחברה להגדיל ולייעל את יכולות השילוח הקיימות של SOUQ.com. היזם הסורי בעל השכלה גבוהה במחשוב, אמר בראיון לפורבס כי בסיס המוצרים שהחברה מציעה למכירה מזנק ב-60% משנה לשנה.
 
SOUQ.com הוקמה ב-2005 כאתר למכירות פומביות ומאז התפתח המודל העסקי שלה לאירוח מוכרים צד שלישי. באתר החברה מוצעים כ-8.4 מיליון פריטים במגוון קטגוריות קמעונאיות, ופוקדים אותו 45 מיליון מבקרים בחודש. לחברה משרדים בכוויית, ערב הסעודית ומצרים ומרכז הפיתוח שלה ממוקם בירדן.