משרד התקשורת משבית התחרות בענף הסלולריה

יום ג', 31 במרץ 2020
מי שמחפש  מבצעים מיוחדים של חברות הסלולר להתקשרויות ול"גניבת" לקחות זו מזו - לא יזכה כנראה למענה.
משרד התקשרות הנחה בחצי פה את החברות שלא להתחרות  ולא לעורר את השוק הרדום בימי קורונה אלה.
“בעל רישיון לא יהיה רשאי לבצע כל פעולה שיווקית למנוי פרטי”, כתב מנכ”ל משרד התקשורת, נתי כהן, בתיקון ההוראה שהפיץ בנושא. “בעל רישיון יהיה רשאי לפרסם את תעריפיו באתר האינטרנט שלו ובאפליקציה לשירות עצמי של בעל הרישיון בלבד”.
 
לפי המשרד, “פעולה שיווקית האסורה לביצוע, כוללת, בין היתר, איסור לפרסם תעריפים ומבצעים בתחום שירות הרט”ן (טלפון סלולרי), לרבות פרסום בגוגל, איסור רכישת ‘מילות חיפוש’ בגוגל, קידומים בגוגל, או כל צורה אחרת של פרסום דיגיטלי או אחר. יש להסיר פרסומים קיימים כאמור באמצעי המדיה השונים, לרבות בערוצי הטלוויזיה והרדיו”. כמו כן החברות לא יוכלו “להפעיל מוקדים טלפוניים לשיחות יוצאות לשם ביצוע פעילות מכר, באופן עצמאי או על ידי כל גורם מטעם בעל הרישיון”.
 
נראה כי נוכח הכשלים החמורים בפעילות הרשתות  כולל כל תשתיות האינטרנט והכבלים - רוצה משרד התקשורת קודם כל שהחברות יתרכזו  בשירותים טכניים בצל המשבר. רשות התחרות כבר הביעה התנגדות לכך בשם "השוק החופשי" וציינה כי זהו “תקדים מסוכן"
 
ולכן נראה כי לפחות בשבועיים הקרובים, בשל משבר הקורונה, לא יפורסמו על ידי החברות מבצעי פיתוי מה שלמעשה מצמצם את התחרות בשוק. לפי ההנחיה, החברות לא יכולות לפנות ללקוחות, לשווק להם, לפרסם מודעות או לשווק חבילות בדוכנים. 
כך נעצרת כל "שיטת הניוד" עליה הכריז בגאווה כבר מזמן משרד התקשורת.
 
מאידך גורם ברשות לתחרות מסר כי “המחשבה שאם תתנו לחברות הפסקה מתחרות הן יתעסקו רק בתשתיות היא קצת מוזרה. אנשי השיווק מתעסקים בשיווק, והם לא יתעסקו בתשתיות. ביקשנו מהמשרד לקבוע שזו תהיה הוראה לשבועיים, אבל החשש הוא שזה יוארך וייצור תקדים מסוכן. שזו רגל בדלת, ואחר כך יגיעו גם חברות הסופרמרקטים ויבקשו פטור מתחרות. יש חברות סלולר ששמחות להפסקה מהתחרות, כמו החברות הוותיקות. אם נקום מהקורונה ולא תהיה תשתית תחרותית למשק — זו תהיה בכיה לדורות”.  
 
 האיסור החדש פוגע בעיקר בחברות קטנות כמו אקספון, שמסתמכות על שיווק אגרסיבי של מבצעים ועל ניודים של לקוחות מהחברות המתחרות. יש לציין כי ההגבלות לא תקפות לשיווק סלולר באמצעות חבילות של שירותי הטלוויזיה של פרטנר וסלקום, שכן אלה לא מפוקחים על ידי משרד התקשורת.
 
חברות התקשורת הוגדרו כחברות חיוניות למשק, לכן העבודה בתחום ההנדסי והטכני מתקיימת כסדרה. עם זאת, העבודה בתחום השירותים צומצמה בכ?50%, ונעשה צמצום במרכזי השירות של החברות, כשחלק מהעובדים עובדים מהבית.