מדווחים על החזר גבוה על ההשקעה ב-IoT

יום ג', 24 במרץ 2020

עד כה מחקרים סיפקו מבט מעמיק באשר לקושי הגדול של ארגונים – כולל מגזרים קמעונאות, עסקים ותעשייה – לפרוץ את המשוכות הטכנולוגיות והכספיות של ה- IoT.

אבל דוח חדש צופה שינוי משמעותי בעשור הנוכחי ומעריך כי חסמי האימוץ יוסרו לרוחב כל המגזרים, כשיותר ממחצית מהחברות שנסקרו נמצאות כעת בשלבים של פריסה מוקדמת או נרחבת של רשתות IoT  פנימיות או חיצוניות.

המחקר שבוצע על ידי ה- EIU  עבור חברת Arm, כלל 850 ארגונים גדולים ובינוניים, המייצגים סך הכנסות של יותר מ-500 מיליארד דולר. המחקר מסכם כי הזחילה של טכנולוגית ה-IoT מפנה את הדרך לדהרה בטוחה – עם האצה בהשקות, החזרים גדולים יותר, ומעבר מהיר יותר של שלבי הטמעה ראשונים בדרך לפריסות נרחבות.

ממצאים עיקריים -

  • 58% מהחברות מפעילות כעת טכנולוגיות IoT  לשימוש פנימי
  • 45% מהחברות משתמשות כעת ב-IoT  כחלק מאסטרטגיית המוצרים והשירותים החיצונית שלהם
  • 57% מהחברות מציינות כי הן חוו החזר גבוה מהצפוי על השקעות ב-IoT

המחקר החדש חושף כי שני שליש מהחברות בכל המגזרים, כולל ייצור, שירותי בריאות, אנרגיה, טכנולוגיות מידע ורכב, רואות כעת ב-IoT  מרכיב יסודי באסטרטגיות הדיגיטל שלהם.  מתוך החברות שביצעו פריסות נרחבות של IoT(13%), יותר מ- 90% רואות בנתונים פיזיים בזמן אמת, המגיעים מרשתות ה-IoT, כחיוניים לתוכניות הבינה המלאכותית (AI) שלהן.

הפריסות ממריאות

הדוח החדש של האקונומיסט נערך בסוף 2019. באמצעות השוואה לדוח של 2013 ולזה של 2017 ניתן לקבל תמונה ברורה לגבי הדרך בה ה-IoT  התחיל לאט מהצפוי, וכיצד ביצע את המעבר מ"הדבר החם הבא" אל העולם האמיתי בזחילה איטית.

הזינוק הגדול ביותר התרחש בשימוש ב-IoT  לצרכים פנימיים, כדי לבצע אופטימיזציה של מערכות, שירותים ותהליכים. לדוגמא, אחד מ-3 ארגונים ציין כי ההישג הגדול ביותר של ה-IoT היה שיפור בתפוקת העובדים. כתוצאה מכך, הסקר מראה כי 22% מהמשיבים פורסים מערכות IoT  פנימיות נרחבות (גידול מ-6% ב-2017 ו-5% ב-2013), כש-36% הן פריסות בשלבים מוקדמים.

אם בדוח הקודם רק 20% מהחברות דיווחו על השפעה חיובית "משמעותית" מפריסות ה-IoT שלהן, הרי בדוח הנוכחי מדובר כבר על 41% מהחברות.

פריצה מגזרית וחיזוק ההשקעות

המגזרים המובילים את האימוץ של IoT  חיצוני הם טכנולוגיות מידע (56% מהחברות עם פריסות מוקדמות או נרחבות), תשתיות וחקלאות (53%) וייצור (50%). המגזר שמוביל קדימה את השימוש ב-IoT פנימי הוא ה-IT(68%), ולאחריו שירותים פיננסים (60%), תשתיות וחקלאות (54%).

הרצון להתקדם מהר יותר מונע ללא ספק מהחזר גבוה על ההשקעה (ROI). יותר מחצי (57%) מהחברות ציינו כי ה-ROI  מההשקעה שלהן ב-IoT  היה גבוה מכפי שציפו לו. 

בנוגע לאבטחת מידע, דאגה מרכזית בעולם ה-IoT, המחקר מראה כי ליותר מחצי מהחברות הפורסות רשתות IoTנרחבות, יש כעת מומחיות פנימית טובה לגבי אבטחת IoT. זהו נתון חיובי, אבל החשש עדיין קיים. 13% מהמשיבים מודים כי דאגות לגבי אבטחת מידע עדיין מגבילות את שאיפות ה-IoTשלהם. ארגוני אנרגיה ו-IT (שניהם עומדים על 25%) היו המודאגים ביותר.

ומה השלב הבא? IoTמשנה את הדרך בה ארגונים עושים עסקים, ואת הדרך בה הם מתכננים מוצרים ושירותים, ומניע אותם מהר יותר אל עבר מהפך דיגיטלי מלא. נראה כי העשור הנוכחי יתגלה כשנות פריחה ונקודת מפנה עבור ה-IoT, הצפוי להגשים את התקוות שתלו בו.